Pražský IKEM. Institut klinické a experimentální medicíny, který již po dlouhé roky prodlužuje životu nejednomu s pacientů, obzvláště těm s poruchou srdce. První taková transplantace proběhla již v roce 1984. V éře současné lékařské vědy se transplantace srdce stává až na výjimky rutinním zákrokem a nejefektivnějším způsobem léčby srdečního selhání. Česká medicína ale dosáhla dnešním dnem, 30.11 2017, velikého pokroku. Česko se stalo třetí zemí, která úspěšně transplantovala srdeční náhradu.

Osmapadesátiletý pacient podstoupil 20. listopadu v pražském IKEMU speciální operaci, kdy mu bylo voperována srdeční náhrada. Podle slov českého kardiochirurga Jana Pirka nebylo možné transplantovat živé srdce, kvůli stále zhoršujícímu se stavu, věku a vzrůstající plicní hypertenzi. Při náročné několikahodinové operaci lékaři pacientovi odstranili většinu srdce, kromě levé a pravé komory. Srdeční činnost tak bude zastávat náhrada ze 17 senzorů, které mění svoji činnost v závislosti na pacientovi. Součástí její výbavy je i externí část s baterií a řídící jednotka, která je připojena přes břišní stěnu pacienta. Tuto výbavu musí mít pacient stále u sebe.

Týden po operaci, kdy byl pacient odpojen od dýchacích přístrojů, lékaři konstatovali, že jeho zdravotní stav se každým dnem zlepšuje a náhrada funguje bez sebemenší chyby. Lékaři, kteří francouzský experiment testovali na teleti, mohou být tak spokojení a zákrok označili za převratnou událost v české medicíně.

Byli to pařížští lékaři, kteří v roce 2013 voperovali pacientovi první srdeční náhradu. Tehdy se život pacienta prodloužil o 75 dní. Další operace v Nantes, kdy člověk přežil 9 měsíců a v Kazachstánu už sklidily na medicínské půdě mnohem větší ohlas. Firma, která srdeční náhrady dodává, pokračuje v nepřetržitém zdokonalování svých náhrad. Již nyní je jisté, že srdeční náhrady pomohou dalším těžce nemocným lidem ve světě.

Předchozí článekRecepty z hub
Další článekBabské recepty na bolavé zuby