Pomalu přichází podzim a s ním i první vlna chřipek a nachlazení. Nastal čas zkontrolovat vybavenost domácí lékárny a začít pořádně posilovat imunitu. To, že všichni ve vašem okolí odejdou na nemocenskou, přeci neznamená, že vy musíte onemocnět také. Jak se vlastně chřipka a nachlazení dají od sebe odlišit? Můžeme se před nimi nějak ochránit? A co vám zaručí co nejrychlejší uzdravení, když už náhodou nějaká ta nemoc přijde?
Prevence je základ
Vzhledem k virovému původu obou onemocnění, je největší prevencí dostatečná hygiena rukou. Správným mytím rukou snížíte riziko infekce virem. Riziko onemocnění snížíte také, pokud se budete vyhýbat nakaženým lidem, zejména v prvních třech dnech nemoci, kdy je onemocnění nejinfekčnější. Pomoci vám může i dostatečný pitný režim a posílení imunity vitamíny, zejména vitamínem C. Tvrzení, že nachlazení člověk „chytí“ když se vystaví nízkým teplotám, je pravdivé jen částečně. V období nízkých teplot je tělo méně odolné a tedy i náchylnější k infekci, může se však snadno stát, že se nachladíte v létě. Oproti tomu chřipka se objevuje především v období od podzimu do jara.
Chřipka nebo nachlazení?
Jedná se o dvě různá onemocnění, přesto je lidé často hází do jednoho pytle. A není se co divit, většina příznaků je totiž podobná. Přesto je několik zásad, jak nemoci od sebe odlišit. Nachlazení je méně vážné a trvá většinou kolem týdne. Na začátku se většinou projevuje bolestí v krku, ke které se záhy přidává rýma a kašel. Jen málokdy se při nachlazení setkáte se zvýšenou teplotou. Zato chřipka vás někdy může vyřadit i na několik týdnů, a pokud ji podceníte, mívá sklon přejít k zápalu plic. Při chřipce je člověk výrazně unavenější, na jejím počátku až extrémně vyčerpaný, a často ji doprovázejí také silné bolesti kloubů.
Jak je léčit
Léky na chřipku a nachlazení se většinou zaměřuj na tlumení příznaků nemoci. Proto se doporučuje používat léky proti bolesti, na tlumení horečky při chřipce, přípravky proti rýmě a proti kašli. Tlumte pouze suchý kašel, který může poškodit sliznice a velmi zatěžuje organismus. Vlhký kašel se doporučuje netlumit, spíše u něj podporovat vykašlávání hlenů. Zkrátka a dobře, vedle léků na tlumení projevů onemocnění je potřeba se z toho vyležet hezky v teple pod peřinou a zbytečně se nenamáhat.