Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem. Rčení, které si už třicet let bere za své každý Čech, jenž se zcela právem cítí světoobčanem, rád cestuje a není mu lhostejné, že se za hranicemi naší země není schopen domluvit. Moderní člověk je flexibilní, má ambice držet krok s dobou, dokáže uspět v profesní konkurenci a obstojí i v nárocích na jazykovou vybavenost.

Žádný učenec z nebe nespadl

Málokdo má to štěstí, aby se narodil do národnostně smíšeného manželství a rodiče na něj odmala mluvili více jazyky. Nejenže je takové dítě multikulturní, ale dokáže se díky své přirozené mezinárodní slovní zásobě adaptovat doslova v jakémkoliv prostředí. Průměrný Čech se musí umění ovládat světový jazyk doslova našprtat. Minimální požadavek na dosažení standardu středoškolského vzdělání je ovládnutí angličtiny. U vysokoškolských absolventů se pak nároky zvyšují na jazyky dva, nejčastěji u státnic zaznívá „šprechtění“ z němčiny. Umění cizí řeči je pak hodnoceno certifikáty v několika úrovních.

Čím dříve, tím lépe

Obecně lze říct, že čím dříve se dítě začne učit první anglická slůvka, tím rychleji dokáže rozumět a posléze i konverzovat. Jazykové školy vysvětlují, že angličtina pro děti je nenáročná forma výuky pro děti od 4 let, jež probíhá formou edukativních her, obrázků, písniček, takzvanou metodou Wattsenglish. O kurzy pro nejmenší je obrovský zájem a učebny jazykovek praskají doslova ve švech.

Programy pro školáky

Nic není ztraceno ani ve chvíli, kdy se děti začnou učit angličtinu ve škole. Přestože učitelé ze základek praktikují jiný styl výuky, jazykové školy v Praze jsou velmi vhodným doplňkem, ať už z pozice individuálních kurzů nebo formou spolupráce v programu Kamarádi, jenž čítá 3-6 studentů. Pro teenegery se nejvíce osvědčily konverzační hodiny s rodilým mluvčím nebo příprava ke zkouškám Cambridge YLE (Starters, Movers, Flyers).

Účelem je domluvit se

Zkoušky Young Learners English v kurzu Movers jsou určeny žákům prvního a druhého stupně základních škol a prověří jazykové dovednosti dětí komplexně. Otestují čtení, psaní, poslech a mluvený projev. Cílem zkoušky je motivovat děti k dalšímu učení prostřednictvím radosti z dosažených výsledků, aby ztratily ostych z mluvení a byly schopny angličtinu prakticky užít.

Nikdy není pozdě

Jazykovky nezapomínají ani na dospělé. Přestože začínat s cizím jazykem ve čtyřiceti není úplně optimální, zaměstnavatelé a firemní kultury alespoň základní schopnost dorozumět se vyžadují. Výuku v počátku vedou čeští lektoři, kteří vysvětlí základy gramatiky a slovosledu, u pokročilejších studentů pak nastupují rodilí mluvčí, kteří od svých svěřenců vyžadují aktivní interakci.

Předchozí článekDopřejte si chuť španělské kuchyně
Další článekZábavné nakupování díky dárkovým poukazům od společnosti Firma na zážitky