Jak by vypadala pleť bez speciálního kožního mazu? Jakkoliv vám jeho nadprodukce způsobuje problémy, v případě nedostatku by pleť nebyla jemná a vysychala. Jenomže příliš mnoho mazu pokožce také neprospívá, tak jak z toho ven? S mastnou či problematickou pletí se musíte naučit žit, respektive o ni správně pečovat.

Jak poznáte, že máte mastnou pleť?

  • Především podle zvýšeného lesku a přítomnosti nedokonalostí – pupínků. Pokud vaše pokožka odpovídá tomuto popisu, měla byste začít používat vhodnou kosmetiku.
  • Mastná pleť se vyznačuje nadprodukcí mazu, což mohou způsobovat různé faktory.
  • Přebytek mazu má za následek vysokou úroveň lesku. Nadprodukce se odborně označuje jako „seborea“.
  • Pro mastnou pleť jsou typické rozšířené póry.

Nadprodukce kožního mazu má také výhodu: její majitelky obvykle nemají tolik vrásek jako ženy s normální či suchou pletí. Maz pozitivně ovlivňuje úroveň hydratace.

Pupínky v „T-zóně“

Život s masnou pletí bývá stresující především z důvodu tvorby černých teček a zarudlých pupínků, a to nejen během období puberty – problémy s akné často přetrvávají až do dospělosti.

Zatímco u náctiletých patří k hlavním důvodům tvorby pupínků hormonální procesy, v pozdějším věku se tvoří spíše v důsledku nesprávné péče a celkové životosprávy. Jedním z faktorů ovlivňujících stav pokožky je i stres. Nejčastěji se akné objevuje v tzv. T-zóně (čelo, nos, brada), ale také na krku a ramenou.

Černé tečky a pupínky se tvoří jako následek zvětšených pórů – ty se při nadprodukci mazu ucpávají a dochází k blokaci vývodů mazových žláz a jejich následnému zvětšení.

Každodenní péče je základ

Péče o mastnou pleť není složitá. Důležité je udržet ji v čistotě – jedině tak předejdete tvorbě dalších pupínků. Pamatujte, že musíte:

  • zajistit vyváženou tvorbu kožního mazu,
  • používat kosmetiku, která pokožku nevysušuje a nezatěžuje.

Tvorbu kožního mazu zpomalíte především tím, že se budete vyhýbat horkému prostředí a nebudete si často sahat na obličej a zanášet ho nečistotami.

Pleť musíte pravidelně čistit, a to nejen před tím, než ulehnete do postele – v případě mastné pokožky by měla být samozřejmá také ranní péče. Obojí vám mohou usnadnit šetrné produkty francouzské značky Bioderma: micelární voda Sébium H2O a čisticí gel Sébium Moussant. Obojí se těší velmi dobrému hodnocení ze strany dermatologů.

V rámci péče o pleť vám může přijít vhod parní lázeň s výtažkem z heřmánku. V rámci této očistné kůry se póry v obličeji otevírají a připravují se na následující čištění. Úlevu vám přinesou také pleťové masky – třeba směs z léčivého jílu a vody.

A co dál? Přečtěte si také další tipy, jak se zbavit akné. Vaše pleť vám za příkladnou péči poděkuje!