Léto je teprve na svém začátku, vaše ratolesti jsou plné energie a vy nevíte, co si s nimi počít? Hledáte způsob, jak je zabavit tak, aby jejich vyplněný volný čas byl užitečný? Máme pro vás několik tipů na stylové hračky, které zabaví vaše děti, a ještě k tomu mají přidanou hodnotu.

Rozvoj schopností pomocí hraček

Dovednosti získávají vaše děti pomocí naučení se určitých operací, učením a procvičováním. Později lze dovednosti cvičit a zdokonalovat v každém věku. Hračky pro vaše děti by měly být chytré a zároveň by měly rozvíjet určité dovednosti a schopnosti nenásilnou formou.

Hračky na podporu kreativity a motoriky

Hračky jsou neoddělitelnou součástí dětských životů, ale víte, jak vybrat hračku pro děti tak, aby rozvíjela jejich kreativitu a motoriku? Je velmi důležité zaměřit se na výběr hračky a zvolit tu správnou pro vaše dítko.

Výběr spočívá především ve vývojové etapě dítěte, tedy v jeho věku. Dále je vhodné se také zaměřit na to, aby hračka byla motivující, zábavná a budila zájem dítěte.

Kreativní omalovánky

Omalovánky jsou již dlouho mezi oblíbenými dětskými hračkami, které tříbí přesnost a cit pro barvy a detail. Když k nim přidáte různé efekty, mozaiky, vystřihovánky a neobvyklé skládačky, otevírá se pro vaše dítě brána fantazie a nekonečného rozvoje.

Dále můžete využít i pískové omalovánky při nich neslouží pastelky, ale barevný písek a speciálně navržený štětec. Omalovánky už nejsou jen kus předkresleného papíru, ale hotové umělecké skvosty.

A kdo chce děti inspirovat ještě trochu víc, může se do tvoření pustit s nimi. Už jste slyšeli o tzv. relaxačních omalovánkách? Jsou to omalovánky pro dospělé, které dokáží zklidnit mysl a odpoutat od každodenních starostí. Kromě toho děti milují trávit čas s rodiči a moc rádi je napodobují. Kdo ví, možná se vaše děti po vašem vzoru budou snažit nepřetahovat.

Interaktivní vzdělávací volant

Děti milují barevné věci, obzvlášť pokud jsou to hračky. Vzdělávací interaktivní volant pro děti dokáže snadno zabavit, jelikož se skládá z mnoha kousků různých barevných tvarů. Nejenže dítě zaujme svými blikajícími světly a barevnými a zvukovými efekty, ale také zlepší představivost, koordinaci a manuální dovednosti. Dítě se tak neustále učí rozlišovat barvy a tvary.

Mezi další interaktivní hračky patří například multifunkční interaktivní autobus či kostka. Tyto hračky působí pozitivně na celkový rozvoj vašeho dítěte a nabízí nespočetné množství využití.

Experimentální sady

Malí školáčci jsou dychtiví po poznání. Touží porozumět světu kolem sebe. Každý má své zájmy, často velmi konkrétní a specifické. Někdo se hodně zajímá o lidské tělo, jiný o vesmír, další zase o techniku. Pro malé vědkyně a vědce můžete vybrat některou z experimentálních sad.

Většině dětí udělá také radost magnetická tabule s částmi lidského těla, malí technici zase ocení lunární vozítko na dálkové ovládání. Tyto vzdělávací sady děti beze sporu zabaví a přinesou sebou řadu zvídavých dotazů.

Rozvoj grafomotoriky

Chystá se vaše dítě na podzim do školy? Není od věci zapracovat na jeho dovednostech a schopnostech před nástupem. Kreslení a psaní bude potřebovat téměř vždy, a proto je dobré zaměřit se na grafomotoriku neboli psychomotorické činnosti, jež dítě později při aktivitách ve škole využije.

Dítě předškolního věku by již mělo být schopno nakreslit tiskací písmena či jednoduchou postavu s detaily. Pokud se chcete na rozvoj zaměřit, přečtěte si několik tipů, jak u dětí grafomotoriku rozvíjet.

Co grafomotorika zahrnuje

Rozvíjení grafomotoriky není pouze hrou, je to dovednost, kterou musí dítě nabýt před nástupem do školy. Nenechte se zmást, že je to pouze o správném psaní, je to totiž celá škála činností. Zahrnuje také správné sezení a držení těla, správný úchop psacího nástroje a jeho správný sklon k papíru, ale i přítlak tužky či pera na papír.

Jak grafomotoriku rozvíjet

Rozvíjet jemnou motoriku a grafomotoriku je během vývinu velmi důležité. Různými cvičeními se děti naučí správně držet pastelku, tužku a pero a vybudují si správné návyky od sezení až po polohu ruky na stole.

Grafomotoriku lze podpořit i jinak než pouhým kreslením a psaním. Můžete ji podporovat například pomocí běžných činností. Zkuste nechat vaše dítě, aby vám pomohlo v domácnosti s při válení těsta nebo čištění zeleniny. Není na škodu nechat vaše dítko také navléknout korálky nebo modelovat z plastelíny.

Sebeúcta a zodpovědnost u dětí

S výběrem hraček a zaměřením se na rozvoj dítěte souvisí také nelehká úloha, a to naučit vaše dítě zodpovědnosti a sebeúctě. Existuje několik tipů, jak vychovat děti k sebeúctě a zodpovědnosti a je velmi podstatné se na ně zaměřit.

Nechte své děti dělat chyby a rozhodnutí. Nechte je zapomenout si přezůvky nebo penál. Čím dříve si následky svých chyb a rozhodnutí projdou, tím dříve se naučí, že mají za takové věci zodpovědnost.

Vést dítě tak, aby z něj jednou byl člověk se srdcem na správném místě dá opravdu zabrat, ale až se jednou ohlédnete zpátky, uvidíte, že to všechno za tu námahu stálo.

Daniela Vaková, PoctiveSEO.cz

Předchozí článekVíte, kde můžete absolvovat kurz pro pracovníky v sociálních službách?
Další článekPřírodní konzervant Nagardo bude v Evropě uveden na trh na podzim 2022