Ne vždy, když člověka rozbolí zuby, vedou jeho kroky k zubaři. Nicméně bolavý zub dokáže řádně potrápit. Pokud chcete vydržet a zkusit bolest zvládnout sami, než si najdete čas na návštěvu zubního lékaře, pak vyzkoušejte naše rady. Respektive osvědčené babské rady. Nezřídka mohou zuby bolet i po nějakém zubařském zákroku. Než sáhnete po chemii, zkuste to šetrnější cestou.

Obklady

Pokud vás bolí zub a dokonce máte i otok, zkuste si ulevit prostřednictvím ledových obkladů. Několik kostek ledu vložte do igelitového pytlíku a obalte ještě plátnem – poté přiložte na bolavé místo. Ledový obklad dokáže znecitlivět a bolest bude snesitelnější.

Hřebíček

Jedním z babských receptů je i žvýkání hřebíčku. Toto aromatické koření dokáže utlumit bolest. Hřebíček obsahuje antibakteriální složky a má desinfekční účinek. Pokud je vám jeho chuť nepříjemná, zkuste si alespoň připravit odvar a tím si vyplachovat ústa. Rovněž se dá připravit tinktura z francovky a hřebíčku, tím si pak bolavé místo potírat. 10 hřebíčků namočte do 1 deci francovky nebo lihu a nechte 2 týdny louhovat. Mějte tuto tinkturu po ruce, pokud vás často trápí zuby.

Bylinky

Z bylinek je na zuby vhodná máta. Připravte si z ní silnější odvar a vyplachujte ústa. Mimo máty je vhodná také šalvěj či heřmánek – obě bylinky mají protizánětlivé účinky.

Alkohol

Alkohol rovněž desinfikuje a tlumí bolest. Stačí nanést tvrdý alkohol na gázu a bolavé místo potírat. Případně dát si frťana a vyplachovat ústa. Zda štamprli spolknete nebo vyplivnete, záleží na vás, ale snažte se udržet alkohol nějakou chvilku na bolavém místě.

Česnek

Česnek patří k přírodním antibiotikům a je to lék na mnoho neduhů včetně bolesti zubů. Stačí jej nastrouhat, namočit do gázy a opět přikládat na bolavé místo.

Léky proti bolestem zubů

Pokud vám nic z babských rad nezabírá a potřebujete rychlou úlevu, pak nezbývá než sáhnout po lécích. Patří sem Nurofen, Paralen, Valetol, Ibalgin, Aulin, Nalgesin a další.

Předchozí článekČeští doktoři transplantovali umělé srdce
Další článek4 zásady pro spokojenější život