Plyn se v souvislosti s válkou na Ukrajině zdá jako zakázané slovo. Je tématem mnoha rozhovorů o zdražování vytápění, protože jeho letošní ceny atakují nebeské výšiny. Přesto existuje plyn v podobě cenově výhodného řešení pro mnoho situací. Jedná se zejména o LPG neboli zkapalněný ropný plyn, propan-butan nebo též čistý propan umožňující vytápění chat a chalup nebo vaření v kempech či v mobilheimech. Čistá energie je lákavá, k tomu nepochází z Ruska, plynové bomby jsou praktické a snadné na používání. V jakých situacích se obzvláště hodí?

Na vaření a na grilování

Nejčastěji se spotřebitelé setkávají s propanem nebo propan-butanem v bombách na víkendových chalupách nebo na chatách, protože se jedná o nejdostupnější zdroj energie pro vaření. Plynové bomby se používají též v moderních a výkonných grilech, což jistě ocení všichni milovníci parádních steaků nebo pečené zeleniny. V domácnostech se nejčastěji používají bomby o objemu 2 nebo 10 kilogramů, které jsou k dostání na benzínových pumpách, v hobbymarketech a na dalších místech k výměně za plné.

Při kempování a pěší turistice

Neméně oblíbené jsou menší 2kg plynové bomby při kempování nebo turistice, protože dobře poslouží pro vytopení karavanů nebo při vaření na vařiči, který se připojuje přímo na plynovou láhev. Při outdoorové turistice nebo spaní pod širákem se bude hodit též možnost připojení k teplometu, který zahřeje v oblastech, kde se nesmí z rozličných důvodů rozdělávat oheň. Tento typ topidla je možné použít rovněž pod otevřenými přístřešky nebo pod pergolami v sychravějším počasí.

Pro snadné vytápění

Přijet v pátek do studené chaty a jít štípat třísky a rozdělávat oheň v kamnech? Vytouženého tepla se chataři tímto způsobem dočkají za několik hodin. Naopak při použití 5 nebo 10kilogramových kompozitních lahví s obsahem čistého propanu stačí otočit knoflíkem a během několika málo minut se rozhostí uvnitř chaty nebo víkendového domku příjemné teplo. Právě z toho důvodu je LPG efektivním a komfortním řešením nejen pro chaty, ale též pro rodinné domy, kde se používají podzemní nebo nadzemní zásobníky.

Předchozí článekVěnujte čas údržbě oken, můžete ušetřit za energie
Další článekHubnete pomocí polévek? Je to možné, ale musíte si umět vybrat!