Na začátku topné sezóny nastává ideální doba na pravidelnou kontrolu oken. Nenechávejte servis na poslední chvíli, až vám přijde vysoký účet za energie kvůli špatně těsnícím oknům, bude pozdě. Základní seřízení a péči zvládne každý, není to nic složitého.

Začněte mytím

Nejprve okna zbavte všech nečistot, až potom se pusťte do oprav. Na mytí skel stačí obyčejný hadr a saponát. Vyvarujte se agresivním chemickým čistidlům a rozpouštědlům, která oknům nesvědčí. Rovněž nepoužívejte hrubé houbičky, ať nepoškrábete skla. Zničený povrch oken se musí vyměnit a záruku v takovém případě neuplatníte.

Zaměřte se také na spodní část rámu, z něhož odstraňte veškeré napadané nečistoty a hmyz. Ve vyčištěném prostoru se také nebudou usazovat plísně.

Zkontrolujte kování

Otevřete okno dokořán a promažte kování. Nevynechejte žádné pohyblivé části, táhla a čepy. Použijte vazelínu a silikonový olej. Nemažte však tyto části naslepo. Pozorně vyhledejte vyznačené místo pro aplikaci prostředku.

Máte-li posuvné okno, nevynechejte pojezdy. Pokud nevíte, jak na to, vyžádejte si podrobný návod na údržbu kování u výrobce.

Na seřízení použijte imbusový klíč

Otevírání a zavírání způsobuje drobné vychylování i dobře usazených oken. Toto běžné opotřebení však nepodceňte a včas řešte, jinak protopíte víc, než chcete, může vám totiž unikat teplo. Jak poznáte, že nastal čas na seřízení? Nejen plastová okna při otevírání drhnou nebo jimi táhne.

Seřízení je otázkou pár minut a pro zručného člověka to nebude žádný problém. Stačí sáhnout po imbusovém klíči a použít ho na čepy v kování. Otáčejte klíčem, dokud okno hladce nezavřete.

Jestli se do takové práce nechcete pouštět, zavolejte odborníky na plastová, dřevěná nebo hliníková okna. Údržbu neodkládejte, buďte připraveni na zimu.

Předchozí článekVitamin C – nejlepší zdroj C pro vaše tělo
Další článekLPG: skvělá možnost na vaření i pro vytápění chat