Kam vše uložit a jak uspořádat věci v malém bytě? To je otázka, kterou řeší obyvatelé větších měst, kde jsou realitou byty od 20 metrů čtverečních. Výjimkou nejsou ani takzvané minibyty, u kterých nepřevyšuje podlahová plocha pouhých 16 metrů. Stejně jako hotelové pokoje využívají veškerý možný prostor, taktéž malé byty poskytují dostatek soukromí a úložných prostor. Stačí umět dobře organizovat a rodině postačí i dvoupokojový byt!

Prostor bez zbytečností

U menších prostor je nutné si dobře rozmyslet, co opravdu nezbytně potřebujete a čeho se naopak můžete bez obav zbavit. Schovávat staré výstřižky, kabely od dávno neexistujících přístrojů nebo zařízení, u kterých ani nevíte, zda fungují a oblečení, které jste neměli léta na sobě? Začněte rozhodně tím, že pořádně uklidíte a vyhodíte veškeré nepotřebnosti a věci, které nevyužíváte, ale zbytečně zabírají místo, pak si nechte navrhnout nábytek na míru.

Využijte každý centimetr

U malého bytu je poznat každý centimetr, proto drahocenný prostor nezahlťte sériovými kusy nábytku, ale volte takový, který odlehčí prostor, ale současně využije veškeré dostupné místo včetně výklenků, nik, prostorů pod stropem, postelí nebo parapetem. Nebojte se zařídit ve stejném duchu také dětský pokoj na míru, který přes den poslouží dětem jako studovna, odpoledne a večer jako místo pro hraní a spánek.

Pozor na tmavé barvy!

A jak prostor opticky zvětšit? Využijte barvy i doplňky. Rozhodně nevolte tmavé barvy a výrazné a velké motivy tapet, raději sáhněte po světlých a pastelových tónech nebo různých odstínech světlé šedi v kombinace s jemnou strukturou dřeva. V menších bytech se bude také dobře vyjímat krémová. Celý prostor lze vizuálně zvětšit pomocí zrcadel a dostatku světla, odstraňte proto těžké závěsy a namísto nich namontujte klasické nebo látkové žaluzie.

Postele s úložným prostorem

Předchozí článekJak spolehlivě odstranit skvrny od trávy, bláta, potu, rtěnky či mastnoty
Další článekJaké jsou zdravotní benefity užívání CBD?