Cvičení a posilování využívá nespočtu různých technik, jež jsou postaveny dle toho, jakou část těla mají posilovat, případně protahovat. Činek a různých závaží existuje rovněž nepřeberné množství a je velice snadné se v této terminologii ztratit, obzvláště pokud jsme začátečníci a s cvičením teprve začínáme. Jedním takovým typem jsou i činky kettlebell, o nichž pojednává tento článek.

Co je to kettlebell?

Kettlebell je typ činky, která svým tvarem v zásadě připomíná dělovou kouli s madlem pro pevný úchyt. Do češtiny se také vžil název „bulina“. Typický je rovněž tím, že je v dolní části zploštělý, což mu dodává skvělou stabilitu především u cviků na zemi.

Třebaže se může zdát, že tento typ činky se objevil až v posledních letech, není tomu tak. Využíval se totiž již v devatenáctém století, tudíž je vcelku dost možné, že s ním cvičili už naši pradědové. Původem však pochází z dob carského Ruska, kdy se tímto způsobem zocelovali muži z tamní armády.

K čemu jsou kettlebell dobré

Tento typ činek se uplatní především při silovém tréninku, ale hodí se i pro ten vytrvalostní. Hodí se pak také pro ty z nás, kteří upřednostňují spíše cvičení doma, jelikož díky svému tvaru nabízí vícero možných využití.

Tím, že je činka v dolní části zploštělá, hodí se ideálně ke cvikům, při nichž se činka často nachází na zemi, či se do této polohy neustále vrací. Samotné činky se poté vyrábí v hmotnostech od 4 do 92 kilogramů.

Jak cvičit s činkami kettlebell

Při cvičení s kettlebellem se doporučuje začít u cvičení s vlastní vahou a postupně zařadit do tréninku další nářadí. Může to být poté součást přechodu od cvičení s vlastním tělem právě k činkám a přístrojům. 

Pro samotnécvičení s ketlebellem stačí vesměs tři základní cviky, které by vám měly zpočátku postačit pro pochopení principů posilování s tímto typem činky, potažmo činkami, pakliže se rozhodnete zakoupit pár, který vám rovněž výrazně zvýší možnosti. Tyto cviky se nazývají swing, goblet squat a TGU. To je naprosté minimum, jenž vám zaručí protažení celého těla a funkční trénink. 

Poté se můžete porozhlédnout po něčem dalším. Nespočet různých návodů najdete velice rychle kupříkladu na Youtube, kde už si vyberete cviky, které budou nejlépe odpovídat vašim záměrům a potřebám. Důležité je však s činkou pracovat obezřetně a nepřeceňovat své síly, protože v momentě, kdy vám vyklouzne z ruky, může způsobit paseku kolem vás.

Kettlebell je velice zajímavý typ činky, který najde uplatnění v různě zaměřeném tréninku. Je velice univerzální a díky tomu můžete trénovat švih, posilovat, stejně tak i zapojovat celé tělo, jak již bylo ostatně řečeno výše.

Výhodou činky je pak také její skladnost, moc místa nezabere a můžete po ni sáhnout kdykoliv budete trénovat. Nebude vás přitom limitovat ani místo, protože ji můžete využít skutečně kdekoliv.

Předchozí článekPečujete s láskou o svého čtyřnohého kamaráda? Pořiďte mu pamlsky pro psy s konopím
Další článekSe správným vybavením vás na ledě nic nezastaví. Kde pořídit vše potřebné pro hokej?