Seznam výhod použití kineziologických tejpů je tak rozsáhlý a rozmanitý, že si získaly přezdívku „magické pásky“. Není divu, že se tejpování stalo jednou z nejrozšířenějších podpůrných terapeutických prostředků nejen v atletickém, ale i zdravotnickém prostředí.

Kinesiotaping má spoustu zdravotních benefitů

Kinesiotaping je účinný nejen sám o sobě, ale při kombinaci s dalšími léčebnými metodami dosahuje velmi dobrých výsledků.

Tejpy se lepí na několik dní a po celou dobu poskytují terapeutické působen.

Tejpování je jednou z nejlevnějších a zároveň nejúčinnějších fyzioterapeutických metod.

Nemá žádné vedlejší účinky a jen velmi málo kontraindikací.

Snadno se tejpování naučíte sami.

Benefity tejpování

Úleva od bolesti

Přestože kineziologické tejpy neobsahují žádné účinné látky ani lokální léky, pomáhá účinně zmírnit jak akutní, tak chronickou bolest. Jejich elasticita mírně pozvedává pokožku, čímž okamžitě snižuje tlak na citlivé receptory bolesti pod kůží. Stimulační účinek tejpů na dráhy bolesti navíc blokuje signály bolesti směřující ze spoušťových bodů do mozku.

Snižují otok a zánět

Snížený tlak na lymfatické drenážní kanály zlepšuje tok lymfy a odvodnění z místa zranění. To platí nejen pro sportovní úrazy, ale také pro pooperační stavy a zánětlivá onemocnění, včetně lymfedému (velký otok končetin).

Zrychlené zotavení pohmožděnin

Jedním z nejdramatičtějších účinků kineziologie je odstranění krve, která se hromadí pod kůží. Pokud jsou kyneziologické tejpy na pohmožděnou oblast, urychlují hojení modřin a podlitin.

Zmírňuje svalové křeče

Zvýšená cirkulace krve v podkoží zlepšuje dodávku kyslíku a živin do přetížených a unavených svalů, tejpování tak pomáhá díky tomu předcházet vzniku svalových křečí, nebo je zmírňuje.

Rychlejší zotavení přetížených svalů

Přetrénované, či unavené svaly v sobě hromadí kyselinu mléčnou, která přispívá k pocitu bolesti a ztuhlosti. Kineziologie umožňuje lepší vstřebávání kyseliny mléčné a zároveň nám pomáhá unavené svaly rychleji regenerovat. vedlejších produktů rychlejší zotavení. V kombinaci s lepším prokrvením, nám pomáhá podávat lepší výkony při vytrvalostních sportovních výkonech. Nemálo maratonců si tejpy lepí preventivně.

Podporuje svaly a klouby bez omezení rozsahu pohybu

Jedinečné elastické vlastnosti a aplikační techniky kineziologických tejpů umožňují poskytovat podporu zraněným svalům nebo kloubům bez omezení rozsahu pohybu.

Umožňuje sportovcům zůstat aktivní i během zranění

To je jedna z nejdůležitějších výhod využití kineziologie pro vrcholové sportovce. Tejpování může zabránit přetížení nebo nadměrnému smrštění poraněných svalů. Ve spojení s jeho analgetickými a protizánětlivými vlastnostmi umožňuje sportovcům pokračování v tréninku, anebo závodech

Zvyšuje sílu a tonus svalů

Některé neurologické nebo svalové dysbalance mohou učinit svaly tak slabými, že je téměř nemožné provádět běžná rehabilitační cvičení, která jsou pro zlepšení zdravotního stavu zásadní. Kineziologické tejpy nejen poskytují podporu těmto svalům, ale může také pomáhají zlepšit aktivaci a zapojení svalů, což umožňuje účinnější provádění fyzioterapeutických cvičení. Používají se často u kojenců a malých dětí s hypotonií, špatným svalovým tonusem, který omezuje jejich schopnost učit se sedět, plazit se atd. Tejpování zad, zase pomáhá zlepšit držení těla a napomáhat mobilitě po operaci meziobratlových plotének, nebo po úrazech páteře. Zkracuje tak dobu nezbytně nutné rehabilitace a pomáhá k rychlejšímu návratu těchto pacientů do normálního života.

Předchozí článekLet vrtulníkem: Zážitek, na který nikdy nezapomenete
Další článekJak udržet vztah po nevěře? Zjišťujte, co od partnerství opravdu očekáváte, radí psychoterapeutka