Dohoda o provedení práce je pro případ příležitostných zaměstnání v rámci pracovněprávních vztahů pravděpodobně nejoblíbenější. Výhodou tohoto smluvního vztahu je jeho nižší zdanění a jednodušší administrativa. Tato dohoda o provedení práce musí nutně být jako smluvní vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem uzavřena v písemné formě. Podle zákona rozsah práce, na který je dohoda o provedení práce uzavřena, nesmí přesáhnout limit 300 hodin v kalendářním roce pro jednoho zaměstnavatele.

Odvod zdravotního a sociálního pojištění v případě DPP je velmi jednoduchý. Platí fakt, že při výdělku 10 000 Kč za měsíc neodvádí odvody zaměstnanec ani zaměstnavatel. Pro výpočet daně z příjmu je důležité hlavně to, jestli zaměstnanec má u zaměstnavatele podepsané prohlášení k dani a také jestli u tohoto zaměstnavatele uplatňuje základní daňovou slevu na poplatníka.

Sociální a zdravotní pojištění

Sociální ani zdravotní pojištění neplatí ani jedna strana pracovněprávního vztahu, pokud celkový výdělek u dohody o provedení práce nepřesáhne 10 000 Kč (tzn. při hrubé mzdě 10 001 Kč měsíčně se již sociální i zdravotní pojištění platí).

Pokud je měsíční příjem do 10 000 Kč včetně, nebude uvedený pojištěnec pro účely zdravotního pojištění považován za zaměstnance. Jestliže nezačal vykonávat ještě jiné zaměstnání nebo samostatnou výdělečnou činnost, případně za něj není plátcem pojistného ani stát, musí si hradit pojistné na zdravotní pojištění sám jako tzv. osoba bez zdanitelných příjmů. Pro rok 2021 je výše zdravotního pojištění pro OBZP stanovena na částku 2 052 Kč.

Vyhledávač nabídek inzerce práce Jobsi.cz od společnosti 123jobs Media Vám pomůže najít snadno novou práci nebo brigádu on-line. Nabízí tisíce nabídek práce přehledně rozdělených dle zvolených parametrů.

Předchozí článekZkušenosti s doručovacími službami hodnotí Aplikant.cz
Další článekJak potěšit vašeho koně? Přece pamlskem