Blíží se datum porodu a vy stále přemýšlíte, zda pro svoje dítě zvolíte jednorázové plenky, anebo ty léty osvědčené látkové? Obojí má svoje výhody i nevýhody a finální rozhodnutí bude jen a jen na vás, náš článek vám pomůže vybrat dobře.

Určitě už máte i postýlku, autosedačku a připravené oblečení na cestu z porodnice. To, jakými plenkami zaplníte přebalovací komodu látkovými plenkami, anebo koupíte zásobu jednorázových, závisí i trochu na vaší pohodlnosti. Co si budeme povídat, praní látkových plen není žádná zábava.

Látkové plenky vám však usnadní odplenkování dítěte, protože nemají takovou absorpční schopnost a dítě si v nich dříve uvědomí, že vlastně nějakou potřebu vykonává. Mít zadeček v mokru není žádné terno, dítě se tak snadněji naučí chodit na nočníček.

Jednorázové plenky zase drží vaše děťátko v suchu, snižuje se pravděpodobnost onemocnění močových cest, vaše práce při přebalování končí odhozením jednorázových plenek do koše. Některé děti mají však opravdu citlivou pokožku na genitáliích a zadečku, že jim vadí přísady a bělidla, která se při výrobě jednorázových plenek používají. V takovém případě budete muset sáhnout po plenkách, jež takové přísady neobsahují, nejsou běleny chlórem a nejsou parfémované. Anebo se vraťte k látkovým plenkám, perte je v pracím prášku určeném pro děti a používejte extra máchací program.

Cena

U některých rodičů rozhoduje při volbě plenek cena. Jednorázové plenky jsou v dlouhodobém horizontu určitě dražší. Látkové plenky mají vyšší pořizovací cenu – musíte koupit dostatečnou zásobu plenek, separačních vložek a plenkových kalhotek. Praní a žehlení spotřebovává elektrickou energii, vodu a také samozřejmě také vyžaduje váš čas. Nakonec když tyto položky porovnáte, finančně to vyjde nastejno.

Ekologie

Po jednom dítěti při plenkovém období zůstane na skládce obrovská hromada použitých plen, které se rozkládají spoustu let. Praní látkových plen spotřebovává cennou vodu a také se do odpadních vod dostávají zbytky pracích prostředků, aviváže a přípravků na skvrny. Látkování tak není úplně bez ekologické stopy. Chcete-li přesto používat jednorázové plenky a trápí vás otázka jejich vlivu na životní prostředí, zvolte ekologické plenky, které se rozloží rychleji.

Když teď víte pro a proti bude se vám rozhodovat snadněji. Ať už si vyberete pro vaše děťátko jakékoliv plenky, přejeme vám, ať je hlavně zdravé a dělá vám radost.

Předchozí článekVybíráte eliptical? Poradíme vám, jak nešlápnout vedle
Další článekDokonalá regenerace