Vlněné koberce zase přicházejí do módy. Lidé je tedy ve většině případů snáší z půd, přivážejí z chalup a zdobí s nimi své moderní interiéry. Pokud i vy máte nějaký takový kousek doma, měli byste se naučit o něj pečovat, aby vám sloužil dlouhá léta.

Než vám prozradíme tipy na péči o vlněné koberce, připomeneme vám pár základních pravidel. Perské a vlněné koberce byste nikdy neměli pokládat do místností jako celoplošné, tedy ode zdi ke zdi. Dbejte také na to, aby na koberci nestál těžký nábytek. Používejte je tedy spíše jako běhouny nebo jako dekorativní koberečky do obývacího pokoje či před postel v ložnici.

Jak se starat o perské a vlněné koberce?

Vlněné perské koberce byste měli pravidelně vysávat, a to po směru vláken. Vyhněte se nástavcům s rotačními kartáči, které by trhaly vlákna perského koberce. Vysávání ale opravdu nepodceňujte, největší poškození kobercům totiž hrozí od pevných nečistot, jako je prach a písek. Zatímco běžné vysávání byste měli kobercům dopřát alespoň 1x týdně, frekvence důkladného čištění perského koberce by měla odpovídat míře používání. Často používané koberce se doporučuje takto čistit cca 1x do roka.

Zbavení prachu a jemného písku

Prach a písek nejlépe odstraníte tak, že koberec rozložíte na pevném a rovném podkladu rubem nahoru. Vysajete rubovou stranu a poté koberec obraťte a vysajete lícovou stranu. Na klepadlo rovnou zapomeňte, to nedělá perským kobercům dobře.

Čištění perských koberců suchou pěnou

Do větších akcí byste se s koberci z přírodních vláken, jako je vlna raději nepouštějte. V domácích podmínkách můžete vyzkoušet čištění pomocí suché pěny. Vždy si ale dejte pozor na to, jaký přípravek na čištění koberců používáte. Používejte prostředky určené přímo pro čištění pravých perských koberců z vlny. Tyto přípravky jsou bez chemických látek, díky tomu budete mít jistotu, že koberec nezničíte. 

Čištění perského koberce suchou pěnou

 1. Důkladně koberec vysajte.
 2. Nádobu s přípravkem důkladně protřepejte a obraťte dnem vzhůru.
 3. Pěnu nastříkejte ze vzdálenosti asi 60 cm rovnoměrně na koberec.
 4. Pěnu zapracujte kartáčem se štětinami z přírodních vláken nebo pomocí molitanové houby.
 5. Pěnu nechte zaschnout asi 2 až 4 hodiny.
 6. Vysajte celý koberec vysavačem.

Profesionální mokré čištění perských koberců

Na mokré čištění vlněného perského koberce si pozvěte profesionály. V profesionálních čistírnách koberců k tomu mají veškeré potřebné vybavení. Jak probíhá mokré čištění vlněných koberců v čistírně?

 1. Pracovníci posoudí stav koberce a zvolí přesný způsob čištění včetně volby čistícího přípravku.
 2. Odstraní prach a pevné nečistoty pomocí speciálních přístrojů.
 3. Koberec z obou stran důkladně umyjí a vyčistí v roztoku vody a jemného čistícího přípravku na koberce z vlněných vláken.
 4. Postup se podle potřeby opakuje i 12x. Proto je tento postup čištění náročný nejen časově, ale i finančně.
 5. Koberec po čištění proplachují čistou vodou, aby v něm nezůstaly zbytky čistícího roztoku. 
 6. Z koberců se vytlačí speciálními stěrkami další voda.
 7. Nakonec ho smotají a dají do velké odstředivky, kde se z něj odstředí co nejvíce vody.
 8. Perské koberce se nechají důkladně vyschnout na sušácích a odvezou zpět k vám.

Odstraňování skvrn z perských koberců

Nehody se stávají, to platí i pro perské koberce. U nich to však není naprostá pohroma, jsou totiž poměrně odolné. Ovčí vlna díky lanolinu jen těžko přijímá vodu a další tekutiny. Rozlité pití tedy není katastrofa, ale přesto je potřeba je rychle tekutinu vysát čistou bílou utěrkou. Voda by se totiž mohla dostat hluboko do tkaniny, kde rozpustí nečistoty, které by mohly vytvořit skvrny na povrchu.

K domácímu čištění koberců používejte čistící přípravky a odstraňovače skvrn na přírodní vlákna z ovčí vlny. Dbejte na to, neobsahovaly žádnou chemii, ta by mohla odstranit lanolin a vysušit vlákna. Navíc může dojít k jejich odbarvení. Pokud nemáte speciální přípravek, použijte mýdlo s jelenem.

Předchozí článekPlavková sezóna se blíží
Další článekZnáte dobře důležitá pravidla saunování?