Jízda na koloběžce sice není nic složitého a děti ji často zvládnou samy, ale někdy přeci jen potřebují trochu pomoci. Pamatujte si, že učení by mělo být především zábavné, a to pro všechny. Pojďte se podívat na pár tipů, které vám pomohou k hladkému průběhu výuky.

Jízda na koloběžce je zábava, kterou si může užívat celá rodina, bez ohledu na věk. Aby to tak bylo, je potřeba pořídit dětem odpovídající vybavení a také je s ním naučit správně zacházet. Každé dítě je jiné, a proto je potřeba zvolit správné načasování, velikost koloběžky a vhodný prostor na učení. Důležitá je i motivace a především dobrá nálada.

  1. Správné načasování

Co dítě, to originál, na to pamatujte i při pořizování koloběžky. To, že vaše první dítě jezdilo na koloběžce už ve 3 letech, neznamená, že to zvládne i druhé.  Do ničeho ho proto nenuťte a dejte mu čas, aby zesílilo natolik, aby mohlo naskočit na koloběžku.

Obvykle se doporučuje s jízdou na koloběžce začít kolem čtvrtého roku života. Většina dětí si do té doby vystačí s odrážedlem, na kterém se učí udržovat rovnováhu, odhadovat vzdálenost, zatáčet i brzdit. Šikovnější děti však mohou naskočit na koloběžku i dříve, k dostání jsou proto i dětské koloběžky trojkolky, nebo dětské koloběžky od 3 let.

  1. Odpovídající velikost koloběžky

Myslete na to, že koloběžka pro děti by měla být úměrně velká a těžká stáří a konstituci dítěte. Proto jsou na trhu koloběžky pro děti od 4 let, 6 let nebo 8 let. Když pořídíte dítěti koloběžku, která bude příliš velká nebo těžká, děti si s ní moc zábavy neužijí. Dětem se s ní bude jen těžko zacházet, nehledě na to, že špatný zážitek je může od dalších pokusů odradit. 

Jak vybrat dětskou koloběžku vám jistě rádi poradí ve specializovaných prodejnách. Pozornost věnujte především správné výšce řídítek a seřízení brzd. 

  1. Klidné místo a hladký povrch

Na první trénink a seznámení s koloběžkou vyberte dobrý povrch. Ideální bude plácek s hladkým asfaltem, stranou od lidí. Rozhodně se hned při první jízdě nepouštějte na frekventované cesty a cyklostezky. Dítě se potřebuje soustředit na koordinaci pohybů a ovládání koloběžky. Příliš mnoho provozu kolem by ho mohlo zbytečně rozptylovat, vyberte proto hřiště za domem, dopravní hřiště nebo odlehlejší část parku.

  1. Motivace a kamarádi

Na děti nejlépe funguje škola hrou, proto byste i učení jízdy na koloběžce měli dětem prezentovat jako zážitek, na který se budou moci těšit. Dopředu si naplánujte výlet na koloběžkách na některé z jejich oblíbených míst. 

Menší děti mohou mít z prvních pokusů strach, to je naprosto normální a přirozené. Vysvětlete jim, že se nemají čeho bát, dejte jim helmu a chrániče. K odbourání strachu může pomoci i starší sourozenec nebo kamarád, který už umí trochu jezdit. Dítě se mu bude chtít vyrovnat a snadněji překoná pocit nejistoty, který je s učením nových věcí spojený.

  1. Pohodová atmosféra

Podporujte a fanděte. Pozitivní nálada a klid jsou klíčem k úspěchu. Rozhodně netlačte na pilu a dítě chvalte za každý malý pokrok. Určitě neočekávejte, že se po jednom odpoledni bude moci dítě pustit do závodění.  Když se dítě nebude bavit, nebo nebude mít svůj den, běžte se projít nebo vymyslete jiný náhradní program. K učení se můžete kdykoliv vrátit.

  1. Jděte na to pomalu

Na nic nespěchejte, dějte dětem čas na to, aby se s koloběžkou seznámily, osahaly si ji a vyzkoušely si brzdy. Když uvidíte, že už zvládly základ, přidejte pár tipů, jak lépe zatáčet, brzdit nebo zastavovat. Ve chvíli, kdy se budou děti cítit na koloběžce jistě, můžete pokročit ke střídání nohou.

Vysvětlete dětem, proč by měly nohy střídat, je to důležité pro zdravá záda, rovnou páteř a stejnoměrné zatížení nohou. Střídání nohou jim pravděpodobně nepůjde hned, ale postupně přijdou na to, že se jim jede snáze. Ideální je střídat nohy po pěti až šesti odrazech na rovince, do kopce pak častěji.

  1. Oslava

Trénink byste měli oslavit, pozitivní motivace funguje. Ideální bude ho zakončit výletem do cukrárny nebo restaurace. Na oslavu nechte dítě vybrat si pohár nebo cokoliv jiného si bude přát. Výlety můžete postupně prodlužovat, až nakonec zjistíte, že vaše dítě jezdí jako profík a musí na vás někde čekat.

Předchozí článekNůžkový párty stan
Další článekUnikátní vlastnosti gelových sorbentů