Pamlsky má rád každý kůň. Potěšte i toho svého kvalitním pamlskem, který ho nejen potěší, ale také dobře vyživí.
Lidé jsou rozděleni na dva tábory. Jeden tábor nemá v oblibě pamlsky pro koně, protože si myslí, že tímto způsobem se koně rozmazlují. A druhý tábor chce koně pamlsky pozitivně motivovat. Mezi těmito dvěma tábory se pohybují lidé, kteří jdou zlatou střední cestou. Pamlsky pro koně nejsou nebezpečné a jsou prospěšná motivace. Rizika mohou nastat tehdy, kdy trenér neví, jak správně koně na pamlsek naučit. Mezi osvědčené krmné doplňky pro koně patří například Alavis MSM pro koně.
Na co si dát pozor?
Pro koně jsou pamlsky sice veliká motivace, ale ne každý může zvládnout chování, které pamlsky vyvolají. Pokud loudí, hrabe, nebo se po pamlsku vrhá tak, že nevíte, jestli vám nesní i prsty, děláte něco špatně. Můžete mu tímto chováním zadělat na velký zlozvyk. Nejjednodušší cestou je to, že koně nebudete z ruky krmit.
Koně na pamlsky můžete naučit, ale musíte být trpěliví. Pro koně je účinnější odměňování pamlskem, než pochvala nebo pohlazení či poškrábání. Mnoho trenérů pamlsky dává. Nesmíte v koni vzbuzovat dojem toho, že s pamlskem utečete.
Dr. Miller radí ten nejjednodušší návod: „Jeden z bezpečných způsobů pamlskování, který jsem úspěšně používal při práci ze země, je naučit nejprve koně otočit se nosem ode mě, NEŽ jsem mu dal pamlsek. Pokud vždycky před odměněním počkáte, než se otočí, naučí se to velmi rychle.“
K tomu, abychom naznačili správný moment odměny za chování, se používá tzv. bridge. Jedná se o signál který je asociován s pamlskem tak silně, že kůň už při tomto signálu ví, že odměna je na cestě. Koně jsou velmi inteligentní, pochopí to. Může to být např.: zašátrání v kapse nebo naklonění se v sedle.