Blíží se jaro a tím pádem i hlavní cyklistická sezóna. Dříve než se vydáte do přírody protáhnout si unavené klouby, pojďme si spolu ujasnit, proč jsou (ne)právem zatracovaná kola s ocelovými rámy.

Kolem nich se totiž vyskytuje spousta polopravd a mýtů, které možná šíří leniví cyklisté, či výrobci drahých karbonových a hliníkových kol. Přitom ocel byla po dlouhá léta jediným materiálem, ze kterého se rámy na jízdní kola vyráběly. Mohli byste namítnout, že technologie jdou neustále kupředu a nové materiály musí mít lepší vlastnosti. Třeba karbon (jež je tvořen uhlíkovými vlákny) byl zpočátku spojován s leteckým průmyslem a zkoumáním vesmíru. Ten přeci musí být lepší než obyčejná ocel. Anebo ne?

Pro výběr správného rámu jízdního kola existuje spousta hledisek a odpověď na tuto otázku nemůže být jednoznačná. Ano karbonová kola jsou mnohem lehčí než kola ocelová. Dalším hlediskem je tvárnost materiálu, ve kterém o prsa vyhraje také karbonové kolo. Ale co se týče například deformační odolnosti (tuhosti), tam na plné čáře vyhraje ocel, která v tomto ohledu porazí i titanová kola. I v celkové odolnosti a pevnosti rámu ocel oproti karbonu neztrácí na výhodách. Pokud jde o cenu, tam by ocel stála na stupni vítězů.

Není třeba ocel zatracovat, jenom proto, že ocelová kola jsou na trhu tak dlouho. Pro nízkou pořizovací cenu a celkovou pevnost a odolnost jsou kola s ocelovými rámy pořizována svátečními cyklisty, začátečníky a milovníky cyklistiky, kteří mají hlouběji do kapsy. Nezřídka na ocelovém kole trénují i silniční závodníci, přestože závod odjedou na kole karbonovém, protože při tréninku ocení jízdní vlastnosti ocelového kola a nevadí tam ani vyšší hmotnost.

Výrobci ocelových kol nechtějí přijít o své zákazníky a tak se snaží vymýšlet nejrůznější technologie, díky kterým ani pověra o „těžkých ocelových kolech“ není pravdivá. Třeba trubky, které jsou tenkostěnné, ubírají na celé hmotnosti i několik kilogramů. I s rezivěním si už umí dnešní výrobci poradit díky slitinám, či nerezavějící oceli.

Pokud sháníte kolo na cestu do práce, občasné vyjížďky do přírody, či jen na nákupy, určitě nemá smysl investovat do karbonových a hliníkových kol. Ocelové kolo vám udělá stejnou službu a s mnohem menší pořizovací cenou. Nebudete se ani tolik obávat krádeže, pokud necháte kolo zamknuté u obchodu, či továrny.

Staré neznamená špatné a to u ocelových kol platí dvojnásob. Léty ověřená technologie má pořád co nabídnout!

Předchozí článekJak čelit rizikům ohrožující vaše podnikání? Vsaďte na komplexní pojištění
Další článek7 tipů pro kvalitní spánek