Patříte k lidem, kteří si doteď mysleli, že vitamín D je skloňován převážně u dětských pediatrů? Potom se tedy jistě mýlíte, protože právě on hraje důležitou roli pro každého z nás. Ať už jste kojenec či senior. Bohužel je známo, že v souvislosti s uspěchanou dobou, lidé jedí nevyváženou stravu, pohybují se málo na sluníčku a celkově na čerstvém vzduchu, což jsou největší činitelé nedostatku „déčka”. Jak poznat, že jej tělo strádá? A jak ho doplnit? Plus malá zmínka o tom, proč by neměl chybět ani vitamín K2.

U koho se nedostatek vitamínu D3 nejčastěji projevuje?

Lidé pocházející z oblastí tropů a subtropů nestrádají. Odůvodnění je jednoduché – jejich kůže je od rána do večera vystavena slunci a dokáže si potřebné množství snadno vyrobit. V našich končinách je tomu bohužel jinak. Slunce nám tu svítí pouze pár měsíců a strava u mnohých je také nedostatečná. Vážný problém může nastat také u veganů, kteří si dopřávají pouze jednotvárnou rostlinnou stravu bez dostatku náhrady.  

Jak lze poznat jeho nedostatek?

Nedostatek tohoto vitamínu se v první řadě projeví špatnou imunitou. Pocitem úplného vyčerpání, obsáhlou únavou, bolavými zády, podrážděností, nechutí, bolestí svalů, úbytkem váhy a podrážděností. Jestliže je nedostatek dlouhodobý, objeví se úbytek kostní hmoty, osteoporóza u žen, záněty a ekzémy. To je jistě velký výčet všech negativních projevů, které není radno podceňovat.

Jakou formu vitamínu nejlépe užívat?

Jelikož je vitamín D3 rozpustný v tucích, aby byl tělem lépe vstřebán, je třeba ho také tak přijímat. Jestliže víte, že díky stravě a dostatku slunění D3 nedoplníte, doporučujeme sáhnout po doplňcích stravy. Před samotným výběr ale uvažujte, protože právě tento preparát by měl být užíván – jak jsme již zmínili – společně s tuky. V takovém případě se jeho absorpce zvyšuje o několik procent. Z toho důvodu se doporučuje před podáním sníst potraviny bohaté na zdravé tuky. V situaci, kdy si nejste jistí, zda tento postup dodržíte, můžete přijímat vitamín D3 s K2. Společně tvoří silnou kombinaci a účinky obou vitamínů mají vyšší účinky.

Proč doplněk užívat s K2 MK7?

Nejen při dlouhodobém, ale i při krátkodobém užívání D3, je vhodné přijímat i vitamín K2 MK7. Podporuje zvýšenou produkci proteinů – aktivuje enzymy transportující vápník do kostí a zubů. A pokud využijete sílu vitamínů D3 společně s K2 od německé společnosti Kappa BioScience, vaše tělo bude značně profitovat z jejich účinků. Protože oba vitamíny jsou pro dobré vstřebání rozpuštěné v kokosovém oleji. 

Předchozí článekPořiďte si zdravé a chutné přírodní doplňky pro sportovce
Další článekOmezení padají, cestování nabírá na obrátkách. Kam vyrazíte?