Mražení je jako kdybychom zmáčkli tlačítko a zastavili veškeré přirozené procesy, které v potravinách probíhají. Umožňuje nám tak uchovat potraviny ve skvělé kvalitě a bez ztráty chuti po jejich sběru nebo ulovení.

Moře máme daleko

V naší zemi žádné moře nemáme a všechny druhy mořských ryb i například mořských plodů se musí dovážet. Cesta je to však dlouhá a pokud by bychom chtěli na náš stůl dostat opravdu čerstvou mořskou rybu, byl by takový dovoz velmi nákladný, proto jsou ryby kvalitnější mražené, především ty mořské. A to i v podobě kvalitně zpracovaných rybích prstů, které jsou velice oblíbené především u dětí. Ulovená ryba ztrácí na své kvalitě již třetí nebo čtvrtý den a začíná se kazit. Proto je téměř nemožné dostat na stůl čerstvou mořskou rybu. Ideální je proto vybírat mražené ryby, které byly zamrazené již na rybářské lodi, chvíli po výlovu a uchovávají si tak svou čerstvost i chuť. Abychom si mohli rybí maso opravdu vychutnat, je důležité volit kvalitního dodavatele, který dbá na správné procesy nejen při mražení, ale i při skladování. Mrazící řetězec by měl být neporušený, to znamená, že v žádném případě nesmí nikdy klesnout teplota, aby k došlo i třeba jen k částečnému rozmražení produktů.

Ovoce až po dozrání

Čerstvá zelenina a ovoce začínají ihned po sklizni ztrácet živiny a vitamíny, které se v nich procesem mražení uzamknou. Studie dokazují, že mražená zelenina a ovoce většinou obsahují více vitamínů i antioxidantů než ty čerstvé, které najdeme na pultech našich obchodů. Je to proto, že některé druhy ovoce a zeleniny se sklízejí nezralé, aby přežily bez úhony dlouhou cestu, která je čeká a následné skladování v dodavatelských řetězcích. Mražené ovoce je oproti tomu sklizeno opravdu zralé v té nejlepší kondici a zamrazeno jen pár hodin po sklizni, čímž si zachová tu nejlepší chuť i obsah živin.

Ideální je tak zmražené produkty objednávat přímo domů, kdy jsou dodány v mrazicích autech až k našim dveřím a riziko porušení mrazicího procesu, i třeba jen cestou z obchodu, se tak minimalizuje.

Předchozí článekStále je dost času užít si báječnou dovolenou. Co třeba vydat se do Portugalska?
Další článekPo sportu nezapomínejte na regeneraci a odpočinek