Překyselení organismu se neprojevuje pouze pálením žáhy. To je spíše jeden z drobných průvodních jevů, který je sice nepříjemný, ale není fatální. Právě jeho přítomnost by nás ale měla upozornit na to, že se s naším tělem děje něco, co není zdravé a s čím bychom měli zatočit.

Jak může zvýšená kyselost organismu škodit?

Kyseliny vyskytující se v potravě a poté i v krvi se tělo snaží zneutralizovat především tím, že mobilizuje všechny zdroje minerálů, které by je zneutralizovaly. Jedním z důležitých minerálů v těle je vápník, který je obsažen nejvíce v kostech. Právě eliminace vápníku z kostí a jejich zvýšená křehkost je jedním z nejčastějších nepříjemných důsledků překyselení organismu. Vápník je ale v kyselém organismu odstraňován také z cévních stěn, které vlivem tohoto jevu tvrdnou a stávají se méně odolnými. Následovat pak může infarkt, mrtvice a další podobné choroby. Překyselení organismu je ale tichý zabiják, který naše tělo zničí pomalu. V každém okamžiku se s ním tedy dá začít něco dělat.

Pozor na psychiku

Je zajímavé, že překyselení organismu může způsobit také stres a psychické napětí. V průběhu duševní aktivity dochází ke zvýšené tvorbě adrenalinu v těle. Důsledkem toho je vznik kyselého prostředí, které sice tělo připraví na okamžitou reakci, z dlouhodobého hlediska je ale nebezpečné. V souvislosti s duševním napětím lze zmínit také mělké dýchání, které tělu nepřináší dostatek kyslíku, který je potřebný k neutralizaci kyselých látek v těle. Ty naopak nadměrný obsah oxidu uhličitého podporuje.

Jak si zjistit míru překyselení?

Ještě předtím, než se pustíte do detoxikace s pomocí přírodních prostředků, například ženšenem či houbou chaga, zkontrolujte si, jak moc je vaše tělo překyseleno. To nejsnáze provedete s lakmusovým papírkem, který ponoříte do své ranní moči. Její pH by mělo být na 7. Čím vyšší bude, tím lépe pro vás. Reakci vaší moči můžete zkontrolovat i v průběhu dne, kdy by měla mít reakci ještě o málo zásaditější než ráno. Toto měření je pouze orientační, ale může vám dobře napovědět, zda je načase už se svým tělem něco dělat. Mnohdy totiž nestačí pouze občas sníst několik kapslí s chagou, potřeba je také od základu změnit svůj životní styl.

Předchozí článekCBD olej jako bojovník proti bolesti
Další článekSportovní boty ve svém botníku užije doopravdy každý