V České republice trpí lupénkou neboli psoriázou 2-3 % celkové populace, tj. 200 až 300 tisíc lidí.  Tito lidé trpí nejen onemocněním, ale také škaredými pohledy okolí a jejich zvědavostí. Věděli jste, že lidem s lupénkou se kožní buňky mění až 7x rychleji než zdravému člověku?

Co je lupénka / psoriáza?

Psoriáza je neinfekční kožní onemocnění. Většinou postihuje převážně jen kůži, ale může zasáhnout i nehty a klouby. Přirozená regenerace neboli obměna kožních buněk probíhá nepřetržitě. U zdravého člověka tento proces trvá zhruba 4 týdny. U lidí s lupénkou tento proces trvá cca jen 4 dny.

Jaké jsou příčiny psoriázy?

Příznaky psoriázy a způsob léčby lupénky můžete najít na internetu během několika minut. Když ale budete hledat příčiny, tolik úspěšní zřejmě nebudete. Přesné příčiny vzniku lupénky nejsou zcela známé a definované.

Velkou roli při vzniku této nemoci může hrát dědičnost. Genetický předpoklad se dědí od svých rodičů, ale i od prarodičů. To ale neznamená, že když oba vaši rodiče touto nemocí trpí, jste předem předurčeni ke stejné diagnóze.

Na vině také může být řada jiných faktorů. Jako je například zotavení se z infekční nemoci, užívání některých léků, špatná životospráva, stres, hormonální vlivy, poranění kůže, ale i klima a počasí.

Jak lupénku léčit?

Lupénka neboli psoriáza se bohužel zcela vyléčit nedá – podle dnešní medicíny. Ale je možné eliminovat její příznaky a zabránit progresu.

Většinou se aplikuje lokální léčba. Ta spočívá v mazání postiženého místa gely, krémy, mastmi a tělovým mlékem. Ty obsahují látky jako je černouhelný dehet, vitamin D3, hydratační přípravky, sůl z Mrtvého moře, kortikosteroidy atd.

V případě závažnějšího průběhu se aplikuje systémová léčba. Při této léčbě jsou léky podávány ve formě tablet nebo injekčně.

Lékař vám při diagnostice jistě doporučí i vhodné potraviny při psoriáze, které je dobré zařadit do svého jídelníčku. Změna stravy má mnohdy lepší účinky než samotná léčba klasickou medicínou.

Předchozí článekCo na nespavost? Zapomeňte na kávu a vyzkoušejte květové esence
Další článekKvalitní online seznamka vás seznámí s tím, s kým byste si měli vyhovovat