Home Lifestyle Je wakeboarding pro každého?

Je wakeboarding pro každého?

by czeko
3 minuty na přečtení článku

Máte rádi adrenalin? Chtěli byste skloubit vodu a sport, ale plavání je pro vás málo záživné?
V tom případě zkuste wakeboarding, sport kombinující vodní lyžování a surfing.

Historie

První wakeboard (deska podobná snowboardu) byl vyroben kolem roku 1986 v San Diegu Tony Finnem, který později s Jimmy Redmonem založil nejslavnější wakeboardovou společnost Liquid Force, jež udává trendy dodnes.

Způsoby wakeboardingu

Wakeboarding můžete jet v závěsu za lodí, nebo ve vleku.
Wakeboarding za lodí – jezdec je tažen na laně za lodí, která by měla být speciálně upravena pro ideální tvar vln, které wakeboardista používá jako odrazový můstek pro různé triky.

Profesionálové využívají speciální lodě s balastními nádržemi a lodním šroubem pod trupem. Na lehké až mírně náročné triky vám však bude stačit normální loď od výkonu +/- 30kW.

Wakeboarding ve vleku – ve velkém vleku je wakeboardista tažen lanem připevněném na okruhovém laně, které je vypnuto mezi 4 až 6 sloupy ve výšce zhruba 10 metrů nad vodou. Ve velkém vleku může jet až 14 jezdců současně a na trase mezi sloupy jsou umístěny překážky.

Malý vlek je dvousloupý, přizpůsobený pro jednoho jezdce, který na konci projíždí obloukem zpět bez zastavení.

Výbava na wakeboarding

Jestli to s wakeboardingem myslíte vážně, je potřeba pořídit si vlastní vybavení. Základem je wakeboard, u wake desky je nejdůležitějším parametrem délka prkna. Za wakeboardy se vyplatí si připlatit, abyste každou sezónu nemuseli shánět nové.

Boty s vázáním se většinou prodávají dohromady s prknem, ale dá se sehnat i samostatné vázání pro rychlejší výstup. Důležitá je helma, nejlépe uzpůsobená do vody, a wakeboardová vesta s ochrannými panely proti nárazům o vodu a překážky.

Pokud si budete chtít prodloužit sezónu a nejezdit jen v létě, zvažte pořízení neoprenového obleku.

Je wakeboarding vhodný pro každého?

Zkrácená odpověď je ano. Jistou výhodu budou mít snowboardisté, ale jen na začátku. Na wakeboardu může jezdit každý, kdo překročil hranici 15 let, do 18 let je však potřeba souhlas rodičů. Jezdit se můžete naučit na kurzech, které u nás pořádá hned několik organizací a za pár dní zvládnete základy a k tomu triky, přemety a jízdu přes překážky. Součástmi kurzů jsou teoretická část a praktické jízdy.

Kde si wakeboarding zkusit?

Pokud nejste pevně rozhodnutí a chcete si tento adrenalinový sport nejprve vyzkoušet bez nutnosti kupovat vlastní vybavení, vyberte si z wakeparků, které vám vybavení půjčí a vy si můžete zkusit jízdu ve velkém i malém vleku, jen se vždy podívejte na konkrétní park, některé obsahují pouze jeden typ vleku.  Na internetu najdete i speciální mapy ukazující wakeparky v České republice a jejím okolí.

Například CITY WAKE působící v Brně a Praze půjčuje prkna pro začátečníky zdarma, pro pokročilé za 100Kč/h. Další wakeparky naleznete třeba v Hradci Králové, v Chomutově nebo v Třebíči.

Další články autora

Zanechat komentář

O nás

@ od roku 2008- vytváříme weby a publikujeme Komerční články