Skončit s tabákem není nikdy jednoduché, ale elektronické cigarety vám s tím mohou pomoci. Díky e-cigaretám totiž budete přijímat nikotin, ale už nebudete vdechovat zbylé látky, které při spalování cigaret vznikají. 

Když se rozhodnete pro přechod na e-cigarety, čeká vás objevování nového světa. Přinášíme vám pár tipů na začátek vaší cesty, které vám ji v mnohém usnadní.

Vyberte si správnou e-cigaretu

Když začnete vybírat svou první elektronickou cigaretu, budete pravděpodobně překvapeni množstvím možností, které máte. Abychom vám pomohli zúžit výběr, představíme vám několik základních typů elektronických cigaret:

Jednorázové e-cigarety – jsou podobné tabákovým cigaretám a obvykle se používají s jednorázovými náplněmi.

POD systémyelektronické cigarety z této kategorie jsou větší zařízení se naplnitelnými nádržkami na e-liquid. Ovládají se tlačítky, nebo se aktivují potáhnutím. Jejich součástí bývají nabíjecí baterie.

Mody – větší zařízení, která nabízejí pokročilé funkce, jako je nastavení teploty, napětí či intenzity páry. Jsou vhodnější spíše pro pokročilé vapery.

Výběr zařízení, které je pro vás pohodlné, je nezbytným prvním krokem k tomu, abyste se úspěšně stali vaperem. Většina kuřáků dává přednost POD systémům a klasickým e-cigaretám, protože jsou vzhledově velmi podobné tabákovým cigaretám. Pokročilejší vapeři pak většinou kvůli výkonu volí mody s větším tankem a možností vlastního nastavení.

E-Liquid s nikotinem a příchutěmi

Druhou neméně důležitou věcí je nalezení e-liquidu, který vyhovuje vaší chuti. Než najdete tu svou, čeká vás chvíle experimentování. Na trhu jsou nejrůznější příchutě, mezi nejoblíbenější patří lesní ovoce, klasický tabák a mentol. Zkušení vapeři si někdy dokonce míchají své příchutě sami, ale pokud začínáte nebo se nechcete vzdát svého pohodlí, můžete si pořídit e-cigaretu s tzv. cartridgemi. Ty jsou už připravené k použití a při jejich vyměňování se neušpiníte. Navíc je můžete měnit i ve chvíli, kdy nejsou prázdné. Příchuť tedy můžete střídat podle libosti. 

Tím také můžete vyřešit problém, s kterým se vapeři občas potýkají. Postupem času se stávají méně citlivými na určité příchutě, přepnutím na jinou příchuť a opětovné přepnutí zpět může tento problém vyřešit. Nezapomeňte kupovat e-liquidy pouze od renomovaných společností, které zveřejňují jejich přísady.

Obvykle si také můžete zvolit intenzitu nikotinu. Běžně se dají koupit náplně s obsahem 12 mg/ml nebo 18 mg/ml. Intenzitu byste si měli vybrat podle toho, jak silný jste kuřák, díky různým intenzitám můžete postupně příjem nikotinu snižovat, až se dostanete na nulový obsah.

Způsob inhalování

Kuřáci se nad způsobem kouření příliš nezamýšlí, ale vapování oproti tomu má svá pravidla. Nedávný výzkum totiž zjistil, že elektronické cigarety dodávají nikotin s nižší účinností než klasické cigarety. Vapeři přijímají na jeden „šluk“ méně nikotinu než kuřáci. To je způsobeno tím, že ostatní chemikálie v cigaretách fungují jako pohon, takže kuřáci okamžitě pociťují účinky nikotinu. Vzhledem k tomu, že e-liquidech tyto extra chemikálie chybí, trvá déle, než se nikotin vstřebá.

Kuřáci, kteří přecházejí na vapování, mají často potíže s pocitem kouře v krku při potažení. Ten jim často chybí, dá se do jisté míry vyřešit zvýšením intenzity nikotinu nebo úprava techniky vapingu. 

Existují dva primární přístupy k vapingu

Z úst do plic nebo MTL – Páru nejprve vdechnete do úst a poté pustíte do plic. Budete tak cítit více chuti, ale nepocítíte tolik sílu nikotinu.

Přímo do plic – Páru vdechnete přímo do plic, což má za následek větší množství páry a intenzivnější zásah do krku.

Předchozí článekK čemu slouží rezistorové sítě
Další článekPožádejte svou lásku o ruku na Karlštejně